Dlaczego osoba zadłużona powinna unikać szybkich kredytów?
Mechanizmy zapobiegania i postępowania w sytuacjach nadmiernego zadłużenia.
Co to takiego? To formuła stworzona w Unii Europejskiej, która po obudowaniu ją aktami prawnymi ma pomagać ludziom z kłopotami finansowymi w wyjściu z kłopotów finansowych. Zakłada ona bardzo daleko idące działania łącznie z możliwością zablokowania windykacji należności i udostępnienia nawet bardzo zadłużonym usług bankowych.
Wszystko to ma służyć zapobieżeniu wykluczeniu społecznemu dłużnika. Jakie są szanse na wprowadzenie tego typu regulacji? Powiedzmy sobie szczerze żadne. Dlaczego całe społeczeństwo miałoby ponosić koszty błędnych decyzji finansowych pojedynczych ludzi?
Nie dajmy się zwieść mglistym planom politycznym, a koncentrujmy się na mądrym zarządzaniu własnym, nawet skromnym, budżetem.
Będąc już zadłużonym bardzo ostrożnie podejmujmy wszelkie kolejne decyzje finansowe. Przede wszystkim powinno się unikać zbyt pochopnego brania szybkich kredytów. Co nie wyklucza ich wzięcia w ogóle.
Jak nie popaść w spiralę długu – czy unikać szybkich kredytów?
Jeżeli będąc już zadłużonym zdecydujemy się na kolejny kredyt, to wszelkie kalkulacje powinny być czynione z ołówkiem w ręku.
Taki kredyt ma sens jedynie wtedy jeżeli ma być przeznaczany na spłatę wcześniejszego zadłużenia na lepszych zasadach. Czyli coś w rodzaju kredytu konsolidacyjnego, który jednak nie musi się tak wcale oficjalnie nazywać.
Nigdy nie bierzmy na siebie kolejnych zobowiązań z przeznaczeniem wyłącznie na konsumpcję. To droga prowadząca do poważnych problemów.
Spłacam długi kredytem/pożyczką. Jak to zrobić najlepiej?
Najczęściej spotkacie się ze stwierdzeniem, że najlepiej jest unikać szybkich kredytów. Wyznawcy tej filozofii postępowania mają sporo racji, ale to tak naprawdę pozostawianie problemu nierozwiązanym.
Nawet szybki kredyt czy pożyczka może być dobrym rozwiązaniem dla spłaty narastającego długu, pod warunkiem, że daje dłużnikowi czas na spokojne regulowanie zobowiązań.
Konkretne przykłady
Jeśli ktoś przeliczył się z ilością posiadanych kart kredytowych i zapętlił się w ich spłacie, stanowczo lepiej będzie wziąć kredyt lub pożyczkę spłacić zadłużenie, zamknąć karty i spokojnie spłacać jedno zadłużenie o niższym oprocentowaniu.
Oprocentowanie szybkiego kredytu zawsze musi być niższe niż oprocentowanie długu, który chcemy nim spłacić. To zasada, której należy bezwzględnie przestrzegać.
Gdzie znaleźć dobry szybki kredyt?
W sprawdzonych instytucjach. Najlepiej jednak zacząć od własnego banku, w którym posiadamy ROR. Większość banków przygotowuje teraz dla swoich stałych klientów specjalne okazje na szybkie kredyty gotówkowe, dostępne nawet w 15 minut.
A charakteryzują się one przede wszystkim niskimi kosztami i oprocentowaniem.